Forum WSZYSTKO O NERWIAKU Strona Główna WSZYSTKO O NERWIAKU
nerwiak nerwu słuchowego,guz mózgu, forum osób dotkniętych guzem, leczenie, gamma knife, pomoc
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nerwiak nerwu słuchowego

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum WSZYSTKO O NERWIAKU Strona Główna -> Co to jest nerwiak nerwu słuchowego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Edyta
Administrator



Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 8046
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:15, 10 Sty 2010    Temat postu: Nerwiak nerwu słuchowego

Guzy nerwu przedsionkowo-słuchowego są nowotworami łagodnymi, rozwijającymi się z osłonek Schwanna. Ich wzrost i ucisk na sąsiadujące struktury powoduje szereg objawów otologicznych i neurologicznych zagrażających życiu. Guzy występujące po jednej stronie są chorobą nabytą, z kolei obustronne są chorobą dziedziczną. Objawy nerwiaka nerwu słuchowego jednostronnego:
- Niedosłuch odbiorczy( pogorszenie zrozumiałości mowy)
- Wystąpienie szumów usznych (o wysokiej częstotliwości, po stronie guza)
- Zawroty głowy (wirowanie otaczających przedmiotów, uczucie upadania do przodu do tyłu), pojawiające sie zazwyczaj nagle.
- Bóle głowy świadczą o jego zaawansowaniu pojawiają się zazwyczaj jako objaw ciśnienia czaszkowego. Dolegliwości mogą być różnej długości i intensywności . Najczęściej występują po stronie guza, w okolicy czołowej lub potylicznej.
- Dysfunkcja nerwu trójdzielnego występuje w guzach zaawansowanych. Może to być drętwienie w obrębie twarzy, policzka, ból zębów, pieczenie języka, zmniejszenie unerwienia rogówki, osłabienie czucia na twarzy. Guzy uciskające pień mózgu mogą powodować ucisk i dysfunkcję zwoju nerwu trójdzielnego po stronie przeciwnej
-Zaburzenie krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego spowodowane jest przez duże nerwiaki, prowadząc do nadciśnienia czaszkowego, śródczaszkowego, wodogłowia. Objawy:bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia ostrości widzenia, podwójne widzenie, zaburzenia węchu
- Niedowład kończyn w przypadkach kazuistycznych

Podział nerwiaków ze względu na wielkość:

do 1,5 cm- małe
od 1,5 cm do 2,5 cm- średnie
od 2,5 - duże

Badania

-audiometria totalna,
- badanie potencjałów z pnia mózgu(ABR),
- elektrosonografia(ENG),
- tomografia komuterowa(TK),
- rezonans Magnetyczny(MRI)

Nowotwór to pojedyncze słowo opisujące około 200 różnych chorób uszkadzających narządy lub układy całego organizmu. Każda postać nowotworu pozostaje unikatowa ze względu na swój rozwój, możliwe przyczyny i oddziaływanie. Również język opisujący nowotwory jest skomplikowany z powodu wielu różnych typów nowotworów i ich kolejnych podgrup.
Nowotwór stanowi chorobę komórek. Komórki zaś to najmniejsze elementy tworzące nasze ciało i niewidoczne gołym okiem. Grupy komórek tworzą tkanki i organy (jak mózg, wątroba, nerki, płuca), z których każdy pełni specyficzną funkcję. Komórki rozmnażają się przez podział, regularnie, co pociąga za sobą wzrost tkanek lub ich odbudowę. Zaburzenia tego regularnego podziału mogą doprowadzić do niekontrolowanego namnażania się komórek, powodującego obrzęk lub powstanie guza.
Guzy mogą być łagodne lub złośliwe.
Łagodne guzy nie rozprzestrzeniają się poza określony obszar i raz wyleczone, często chirurgicznie, nie nawracają.
Nowotwory lub guzy złośliwe mają dwie specyficzne cechy: po pierwsze mogą szerzyć się albo naciekać sąsiadujące organy lub tkanki, po drugie komórki nowotworowe mogą oderwać się od guza i zostać przeniesione przez krew do innych tkanek lub narządów, gdzie będą tworzyć kolejne guzy, zwane przerzutami. Komórki nowotworowe mogą znaleźć się również w układzie limfatycznym, który wspomaga organizm w walce z infekcjami. Ponieważ układ limfatyczny odbiera również płyny z różnych części ciała i odprowadza je do układu krążenia, komórki nowotworowe mogą przedostać się do różnych organów (takich jak płuca czy wątroba) i uszkodzić ich prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego nowotwór złośliwy znajdujący się w jakimkolwiek miejscu ciała stanowi potencjalnie chorobę zagrażającą życiu.

Czym się różni nowotwór od guza?
Guz oznacza obrzęk tkanek, natomiast nowotwór stanowi nowy rozrost komórek. Lekarz może użyć również innych terminów (takich jak zmiana,. Wszystkie one mogą odnosić się zarówno do guza łagodnego, jak i złośliwego, dlatego ważne jest zadanie pytania: "Czy on jest złośliwy?".
Zmiany złośliwe tworzą się, kiedy namnażanie komórek wymyka się spod kontroli i uniemożliwia normalną pracę poszczególnym organom lub układom. Zmiany mogą przybrać formę guzów litych, które uszkadzają narządy w sposób mechaniczny. Na przykład, rak płuca może przeszkadzać we właściwym rozprężaniu się pęcherzyków płucnych, co powoduje trudności w oddychaniu, a guz jelita powoduje niedrożność. Z kolei pojedyncze komórki mogą się szybko namnażać i zastępować prawidłowe komórki, nie tworząc jednak litych guzów.
Wzrost nowotworu trwa kilka lat do osiągnięcia takiego rozmiaru lub takiej liczby komórek, które powodują pierwsze objawy choroby, zmuszające pacjenta do wizyty u lekarza. Komórki nowotworowe mają wiele czasu na odłączenie się od guza i rozprzestrzenienie w całym organizmie, co ułatwia nawrócenie choroby nawet po kilku latach. Kiedy lekarz bada chorego, te nowe guzy mogą być jeszcze niewykrywalne. Stąd, mimo że guz pierwotny został usunięty w całości lub w badaniach po leczeniu nie wykryto choroby, przerzuty mogą już rosnąć w innych miejscach. Bywa, że taki stan trwa przez miesiące lub lata, podobnie jak w przypadku guza pierwotnego, a przerzuty ujawniają się dopiero po osiągnięciu rozmiarów powodujących już pierwsze niepokojące objawy. Wystarczy jedna niewykryta lub niewyleczona komórka nowotworowa, żeby spowodować wznowę guza w przyszłości.

Nowotwory są pogrupowane lub klasyfikowane na podstawie komórek, z których pochodzą. I tak:
1. raki powstają z nabłonka narządów lub układów;
2. mięsaki z tkanki łącznej (podtrzymującej) (takiej jak mięśnie i kości).;
W obrębie tej klasyfikacji istnieją kolejne podgrupy, takie jak:
 gruczolakoraki wywodzące się z komórek gruczołów pokrywających poszczególne narządy;
 kostniakomięsaki wywodzące się z kości.
Istnieją również rzadziej występujące nowotwory, atakujące komórki tworzące krew takie jak:
1. białaczka (białe krwinki);
2. szpiczak (plazmocyty);
3. chłoniak (komórki układu limfatycznego).
Nowotwór wychodzący z komórek podtrzymujących w układzie nerwowym nazywany jest glejakiem, a wychodzący z niedojrzałych komórek nerwowych - nerwiakiem. Wszystkie te podziały nowotworów są jeszcze bardziej skomplikowane, ponieważ komórki nowotworowe mogą być podobne do zdrowych komórek lub prawie zupełnie nie. To podobieństwo lub jego brak nazywa się zróżnicowaniem.
Kiedy lekarz podejrzewa nowotwór, prosi o zbadanie próbki podejrzanych komórek patologa, który oceni je pod mikroskopem i zidentyfikuje typ nowotworu.
Nerwiak
Nerwiak - neuroma - jest guzem pochodzenia neuroektodermalnego, wyróżniamy 4 jego rodzaje:
 nerwiak urazowy - neuroma traumaticum - powstaje w miejscu uszkodzenia jako rozrost bliznowaty elementów osłonkowych na kikucie nerwu, bolesny jest jedną z przyczyn pseudoneuralgii;
 nerwiakowłókniak - neurofibroma - słabo odgraniczony, a chaotycznie rozmieszczone komórki Schwanna i włókna kolagenowe rozdzielają włókna nerwowe;
 nerwiak osłonkowy - neurilemmoma, schwannoma - powstaje z komórek Schwanna, dobrze oddzielony od włókien nerwowych, występuje przy nerwach rdzeniowych i czaszkowych (z wyjątkiem I, II i XII), najczęściej przy nerwie VIII i w kącie mostowo-móżdżkowym; nerwiakowłókniakowatość czyli choroba Recklinghausena 1 - neurofibromatosis Recklinghauseni - jest schorzeniem dziedzicznym związanym z 17 parą chromosomów, z licznymi guzkami zbudowanymi z komórek Schwanna, które ułożone są wzdłuż włókien nerwów obwodowych i ośrodkowego układu nerwowego.


Źródło:
 V. Speechley, M. Rozenfield, Choroby nowotworowe-objawy, diagnozowanie, metody leczenia, Wydawnictwo KDC Warszawa 2008, s13-17.
 M. T. Nowaczyk Nowotwory niezłośliwe- cechy kliniczne i podział w: Onkologia szczękowo-twarzowa- wybrane zagadnienia Red. L Lewandowski Wyd. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008 s.45.





Ostatnio zmieniony przez Edyta dnia Wto 17:34, 03 Lip 2012, w całości zmieniany 7 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum WSZYSTKO O NERWIAKU Strona Główna -> Co to jest nerwiak nerwu słuchowego
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin