Forum WSZYSTKO O NERWIAKU Strona Główna WSZYSTKO O NERWIAKU
nerwiak nerwu słuchowego,guz mózgu, forum osób dotkniętych guzem, leczenie, gamma knife, pomoc
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

aparat sluchowy, implant ślimakowy, implant pniowy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WSZYSTKO O NERWIAKU Strona Główna -> Problemy z narządem słuchu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beta
Mega Papudron



Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 2810
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:43, 21 Sty 2010    Temat postu: aparat sluchowy, implant ślimakowy, implant pniowy

FIZJOLOGIA NARZĄDU SŁUCHU

1. Dźwięki są odbierane przez ucho zewnętrzne i przewodzone przez przewód słuchowy zewnętrzny do błony bębenkowej.
2. Błona bębenkowa przetwarza dochodzące dźwięki na drgania mechaniczne.
3. Łańcuch kosteczek słuchowych przekazuje drgania mechaniczne do ucha wewnętrznego.
4. Drgania mechaniczne rozchodzą się w płynie wypełniającym ślimak i stymulują komórki słuchowe.
5. Pobudzone komórki słuchowe generują impulsy elektryczne, które przekazywane są dalej za pomocą nerwu słuchowego. Komórki słuchowe zgromadzone na jednym z końców ślimaka odpowiadają za odbiór dźwięków o niskiej częstotliwości,
te z drugiego końca - za odbiór dźwięków o częstotliwości wysokiej.
6. Mózg odbiera sygnały elektryczne z nerwu słuchowego i interpretuje je jako dźwięki otoczenia.




TRZY RODZAJE UBYTKÓW SŁUCHU
UBYTEK SŁUCHU TYPU PRZEWODZENIOWEGO
Ubytek słuchu typu przewodzeniowego charakteryzuje się uszkodzeniem zlokalizowanym w rejonie ucha zewnętrznego lub środkowego, prowadzącym do zaburzenia przewodzenia dźwięku do ucha wewnętrznego. Tego rodzaju ubytki słuchu są zwykle lekkiego lub umiarkowanego stopnia, powodują upośledzenie słuchu maksymalnie na poziomie 60 - 70 decybeli. Ubytki słuchu typu przewodzeniowego mogą mieć charakter okresowy. W wielu przypadkach interwencja farmakologiczna lub chirurgiczna może poprawić słuch, w zależności od specyfiki konkretnego przypadku. W ubytkach słuchu typu przewodzeniowego najczęściej stosowane są aparaty słuchowe




UBYTEK SŁUCHU TYPU ZMYSŁOWO - NERWOWEGO
Ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego charakteryzuje się wadą zlokalizowaną w rejonie ucha wewnętrznego (ślimaka), polegającą na zniszczeniu lub uszkodzeniu słuchowych komórek receptorowych. Taki ubytek słuchu ma charakter trwały. Tego rodzaju ubytek słuchu, zwany także niedosłuchem odbiorczym, może być stopnia od lekkiego do głębokiego. Leczenie chirurgiczne nie umożliwia poprawy słuchu, terapie farmakologiczne skutkuję tylko w niektórych przypadkach. W ubytkach słuchu typu zmysłowo-nerwowego od lekkiego do znacznego stopnia przeważnie stosowane są aparaty słuchowe. Ubytki słuchu stopnia znacznego i głębokiego zazwyczaj wymagają zastosowania systemu implantu ślimakowego.




CENTRALNE ZABURZENIE SŁUCHU
Centralne zaburzenie słuchu charakteryzuje się uszkodzeniem lub zniszczeniem nerwu słuchowego. Oznacza to całkowitą i trwałą utratą słuchu. Ponieważ w tym przypadku nerw słuchowy nie jest w stanie przewodzić informacji dźwiękowej do mózgu, zarówno aparaty słuchowe jak i systemy implantu ślimakowego nie znajdują zastosowania. W niektórych przypadkach skuteczne może być zastosowanie systemu implantu pniowego (ABI).



-------------------------------------------------------------------------------------

APARAT SŁUCHOWY

Mamy kolejne generacje aparatów słuchowych: małych zausznych, małych wewnątrzusznych, jeszcze mniejszych, które wkładamy głęboko do przewodu słuchowego zewnętrznego i praktycznie ich nie widać. To są dziesiątki różnych modeli, które można zaproponować pacjentowi. Indywidualnie dobiera się taki rodzaj aparatu, który jest dla niego najlepszy.
W aparacie zausznym część elektroakustyczna protezy jest umieszczana we wspólnej obudowie za uchem użytkownika, natomiast dźwięk jest transmitowany od głośnika do ucha poprzez falowód, składający się z rożka, przewodu oraz wkładki usznej. Obecnie tego typu aparaty są najbardziej popularne.
W aparatach typu wewnątrzkanałowego mikrofon, wzmacniacz i głośnik umieszczone są wewnątrz przewodu słuchowego. Są to konstrukcje bardzo zminiaturyzowane, przeznaczone dla osób, które chcą ukryć fakt noszenia aparatu słuchowego. Aparatów wewnątrzkanałowych nie można jednak stosować w głębokich ubytkach słuchu.


Najnowszym rozwiązaniem jest aparat Retro, który można schować za małżowiną w rowku, w klipsie, kolczyku, wmontować w oprawkę okularów tak, by otrzymać dobry efekt estetyczny. Drugim, niezwykle ważnym aspektem praktycznym tych aparatów jest to, że nie wypełniają przewodu słuchowego zewnętrznego. W pewnych rodzajach niedosłuchu, zwłaszcza takich, gdzie część tonów jest dobrze słyszana, a część nie, aparat zza ucha może wzmacniać tylko te dźwięki, których chory nie słyszy.
W przypadku całkowitego uszkodzenia lub głębokiego niedosłuchu, gdzie nie dają korzyści klasyczne aparaty słuchowe, metodą z wyboru jest wszczepienie implantu ślimakowego, bądź implantu pniowego.

-------------------------------------------------------------------------------------

IMPLANT ŚLIMAKOWY

Czym jest system implantu ślimakowego?
Zastosowanie Systemu Implantu Ślimakowego (SIS) jest rozwiązaniem dla pacjentów całkowicie niesłyszących lub ze znacznym i głębokim ubytkiem, nie mających korzyści ze stosowania aparatów słuchowych. Bowiem u pacjentów z tym typem niedosłuchu aparaty słuchowe nie przynoszą oczekiwanych korzyści, gdyż, jedynie wzmacniają dźwięk, natomiast uszkodzony ślimak nadal nie ma możliwości jego zamiany na impulsy elektryczne. Implant ślimakowy pozwala na ominięcie źle funkcjonującej części ślimaka i przekazanie informacji o dźwięku bezpośrednio do nerwu słuchowego.
Implant ślimakowy zastępuje uszkodzone ucho wewnętrzne.

Jaka jest zasada działania implantu ślimakowego?
U osób całkowicie głuchych komórki zmysłowe ślimaka, które przetwarzają dźwięki na impulsy elektryczne, są przeważnie znacznie uszkodzone. Zasada działania systemu implantu ślimakowego polega na odpowiedniej stymulacji elektrycznej nerwu słuchowego. W ten sposób możliwe jest ominięcie uszkodzonego ucha wewnętrznego, a dla potrzeb odbioru dźwięków z otoczenia wykorzystany jest pozostały sprawny szlak słuchowy. Implanty ślimakowe mogą więc być użyte w celu przekazania wrażeń dźwiękowych nie drogą akustyczną, jak to jest przy użyciu aparatów słuchowych, lecz drogą elektryczną przy zastosowaniu jednej lub więcej elektrod umieszczonych w sąsiedztwie zakończeń nerwowych.

System implantu ślimakowego składa się z dwóch głównych części:
WEWNĘTRZNEJ
:: Implantu (wszczepu) - chirurgicznie umieszczonego pod skórą; w okolicy małżowiny usznej. Składa się on z kapsuły zawierającej elementy elektroniczne, wiązki elektrod oraz z elektrody referencyjnej.


ZEWNĘTRZNEJ
:: Procesora mowy, noszonego za uchem. W jego skład wchodzi jednostka centralna, pojemnik na baterie oraz transmiter z kablem.



Jak działa implant ślimakowy?
Zasada działania systemu implantu ślimakowego opiera się na stałym przetwarzaniu dźwięków otoczenia na impulsy elektryczne. Impulsy te bezpośrednio stymulują zakończenia nerwu słuchowego, a mózg odbiera je jako naturalny dźwięk. Dzięki bardzo szybkiemu przetwarzaniu i przesyłaniu dźwięków do nerwu słuchowego, mózg odbiera sygnał w chwili jego zaistnienia.

1 Dźwięki docierają do mikrofonu procesora mowy.

2 Procesor mowy analizuje dźwięk i przetwarza go w ciąg impulsów elektrycznych.

3 Impulsy elektryczne przekazywane są przez skórę do wewnętrznej części systemu (implantu) za pomocą transmitera.

4 Implant wysyła impulsy do wiązki elektrod umieszczonej w ślimaku.

5 Nerw słuchowy odbiera impulsy z elektrod implantu i przekazuje je do ośrodków słuchowych w mózgu, gdzie są rozpoznawane jako dźwięki.



Korzyści słuchowe po zastosowaniu systemu implantu ślimakowego.
Zastosowanie systemu implantu ślimakowego oznacza dla użytkownika uzyskanie szerokiego zakresu korzyści słuchowych, takich jak słyszenie i rozumienie mowy, dźwięków otaczającego świata i muzyki.
Doniesienia z ośrodków na świecie jednoznacznie wskazują, że większość pacjentów korzystających z nowoczesnych systemów implantu ślimakowego rozwija umiejętność rozumienia mowy. Zdolność tę można zmierzyć jako procent poprawnie zrozumianych wyrazów podczas badania klinicznego. Badanie przeprowadza się w taki sposób, aby wyeliminować możliwości czytania z ust. O ile umiejętność rozumienia swobodnej mowy jest jedną z największych korzyści słuchowych, bardzo ważna jest także percepcja wszelkich dźwięków otoczenia, np. sygnałów alarmowych itp., gdyż znacząco poprawia jakość życia osoby z głębokim niedosłuchem.

Dźwięk na co dzień

Praktycznie wszyscy użytkownicy systemu implantu ślimakowego mają szanse na pełny kontakt słuchowy z otaczającym środowiskiem, a także odbiór wielu, ważnych w codziennym życiu, dźwięków takich jak: alarmy, klaksony, syreny itp.

Rozumienie mowy
Pomimo, iż praktycznie wszyscy użytkownicy systemu implantu ślimakowego słyszą dźwięki mowy, to rozwój pełnego rozumienia słów wymaga czasu i efektywnego programu rehabilitacyjnego, zwłaszcza w przypadku dzieci. Umiejętność rozumienia mowy nabywana jest stopniowo, i po pewnym czasie duża część użytkowników systemu implantu ślimakowego świetnie radzi sobie z rozumieniem mowy nawet w trudnych sytuacjach akustycznych, bez potrzeby czytania z ust.

Umiejętność produkcji mowy
Możliwość słyszenia mowy innych osób, jak również własnego głosu pomaga użytkownikom systemu implantu ślimakowego odpowiednio rozwinąć umiejętność produkcji mowy. Otwiera to przed osobami z wadą słuchu szanse na normalne kontakty towarzyskie i na rozwój kariery zawodowej.

Używanie mowy
Wielu użytkowników systemu implantu ślimakowego może swobodnie korzystać z telefonów stacjonarnych i komórkowych.

-------------------------------------------------------------------------------------

IMPLANT PNIOWY

Podstawową różnicą pomiędzy implantem wszczepianym do pnia mózgu a implantem ślimakowym jest miejsce w drodze słuchowej, w którym następuje stymulacja. W przypadku implantu ślimakowego pobudza się elektrycznie zakończenia nerwu słuchowego znajdującego się w obszarze ucha wewnętrznego. Implant wszczepiony do pnia mózgu stymuluje elektrycznie jądra słuchowe w pniu mózgu. W okolicy wszczepienia elektrody do pnia mózgu znajdują się struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie procesów życiowych człowieka - oddychania, krążenia krwi, itp. W związku z innym miejscem elektrycznej stymulacji, elektroda w implancie pniowym ma kształt płytki, w odróżnieniu od cienkiego przewodu w przypadku implantu ślimakowego. Inne są również wskazania medyczne do stosowania danego typu implantu. Implant pniowy stosuje się w przypadku wystąpienia całkowitej głuchoty w wyniku guzów nerwu słuchowego. W przypadku utraty słuchu w następstwie uszkodzenia ucha wewnętrznego - części zwanej ślimakiem, stosowane są implanty ślimakowe.


Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WSZYSTKO O NERWIAKU Strona Główna -> Problemy z narządem słuchu
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin